Úvodník - Slovo pro každého - září 2019

Milí farníci,  tak Vás všechny vítám - po prázdninách, po dovolených. Zase do povinností a všedního života. Všedního, běžného, nic se nezměnilo? Děti jdou do školy, bude to nová třída, nové zkušenosti, pro mnohé třeba i nová škola s novými spolužáky a kamarády. V děkanátu se během prázdnin vyměnili kněží a to farář z Dřevohostic P. Artur Górka, který odchází do farnosti Hanušovice a na jeho místo přichází nový kněz - P. Zdeněk Mlčoch, bývalý kaplan z Přerova. Dále druhý kaplan z Přerova P. Mariusz Piwowarczyk, který odchází do Horažďovic v Českobudějovické diecézi jako farář.

Oprava střechy kostela sv. Vavřince

Posledním největším stavebním zásahem oprav kostela sv. Vavřince byla výměna dřevěné krovové konstrukce kostela za kovovou dle projektu J. Jandáska v letech 1927-28, při zachování sklonu a výšky střechy; krytina pálená taška – bobrovka s hřebenáči.

Vzhledem k rozloze střechy kostela, rozsahu opravy a finanční náročnosti bude celá oprava střechy kostela sv. Vavřince, rozdělena do několika etap.

PŘEDSTAVENÍ - P. JIŘÍ ZÁMEČNÍK

Drazí farníci, jak už asi většina z vás ví, jmenuji se Jiří Zámečník a od 1. července, tedy už takřka dva měsíce jsem kaplanem v Přerově a v Předmostí. Narodil jsem se 12. března roku 1984 v Uherském Hradišti. Taťka sice pochází ze Slovenska, ale rodiče, spolu s mým o čtyři roky starším bratrem Lukášem, již několik měsíců před mým narozením bydleli v Uherském Brodě, odkud pochází moje mamka. Takže v Brodě jsem vyrůstal, pět let studoval na základce a následně osm let na gymnáziu. Po maturitě jsem si užil nejdelší prázdniny v životě a potom nastoupil na výšku do Prahy.

PŘESTAVENÍ - JÁHEN VÁCLAV ŠKVAŘIL

Drazí farníci, věřím, že si i po čtyřleté přestávce stále pamatujete, jak vypadá jáhen a jaká je jeho služba v církvi. Pokud ne, pak vězte, že jsem ten „nový kněz“, který nosí štólu úplně nakřivo, na „ornátu“ má rukávy a zatím nemůže sloužit mši svatou. Dovolte mi, abych se vám představil. Jmenuji se Václav Škvařil a pocházím z Vyškova. Jsem tedy Hanák, stejně jako vy. Jsem nejstarší ze tří sourozenců, mladší bratr bydlí s manželkou v Olomouci a nejmladší sestra žije ve Vyškově a pracuje v Brně. Narodil jsem se v ČSFR v červenci 1991 ve Vyškově.

Zdravím všechny fanoušky správně fungujících rodin!

Jmenuji se Jarka Rusňáková a od června 2019 pracuji v Děkanátním centru pro rodinu Přerov. Téma rodiny mně vždy zajímala. Už jen proto, že máme s manželem 3 dospělé děti a pět vnoučátek. Všichni se denně potýkáme s tím, jak svoji rodinu ochránit, inspirovat a hlavně bezvýhradně milovat. Není to vůbec jednoduché a někdy se dokonce zdá, že je to skoro nemožné. Křesťanské rodiny mají ovšem velkou výhodu ve víře. Víme, že v tom nejsme sami. Můžeme prosit i děkovat, spoléhat se a to je v dnešní pohnuté době opravdu báječné.

Zprávy z nemocnice

Milí Boží přátelé, zdravím vás po prázdninách a dovolených. V měsíci červenci a srpnu se mše svaté v nemocnici v Přerově nekonaly. Nyní začátkem měsíce září bude sloužena mše svatá ke cti Panny Marie, ve čtvrtek 5. září ve 14:30 na LDN II. 4. patro. Zároveň vás chci pozvat na křesťanskou akademii dne 17. září v 17:00 na povídání o cestách po Mexiku a poutním mariánském místě v Guadalupe.

nemocniční kaplanka sestra Marie

25 let mezi námi

Těžko bychom v naší dřevohostické farnosti hledali rodinu, do které by otec Artur Górka během svého 25 letého působení nevstoupil. Ať se jednalo o radostné události spojené se křtem narozeného dítěte nebo uzavřením sňatku, anebo o smutné chvíle rozloučení se s našimi zemřelými. Jeho každodenní život byl realizací benediktinského hesla „Modli se a pracuj“, což je zřejmé při pohledu na místní farní kostel zasvěcený sv. Havlovi, farní objekty i přilehlé okolí.

PO STOPÁCH SV. PETRA A PAVLA

Od velikonočního jarmarku uběhlo už pěkných pár týdnů a tak nazrál čas k dalšímu setkání přerovského Misijního klubka dětí. Sešli jsme se v sobotu 1. června dopoledne v prostorách církevní mateřské školy plni energie a chuti do tvoření.

BIBLE

Milí chlapci a děvčata!

Začíná škola a jistě se těšíte na své kamarády, učitele a také na hodiny náboženství.

Pozvánka na hody v Tovačově

Vážení farníci přerovského děkanátu,

touto cestou chci pozvat vás všechny i každého jednotlivě na hodovou mši svatou ze slavnosti sv. Václava: bude sloužena v tovačovském farním kostele dne 28. 9. v 8:30. Poté jste zváni k modlitbě za kněze a kčetbě tzv. svatovásclavského seznamu kněží, pronásledovaných nacistickým a komunistickým režimem (tento seznam je každoročně aktualizován, takže při jeho četbě v letošním roce zazní cca. 425 jmen našich statečných pastýřů, kteří pro službu Kristu a jeho církvi trpěli a mnozí v tomto zápase obětřovali svůj život).

Prihlásit se k odběru Zdroj pro titulní stránku