P. Ferdinand Chýlek

(5.2..1888 – 25.2.1941)

Cyrilo-Metodějský kalendář pro letošní rok uvádí mezi Památnými dny měsíce února: Před 75 lety zemřel katolický kněz, pedagog a novinář P. Ferdinand Chýlek. Jeho osobě jsem věnoval v našem časopise vzpomínku v listopadu 2009. Je to už téměř 7 let, a tak dovolte, abych osvěžil naši paměť.

Ferdinand Chýlek se narodil 5.2.1888 v Kozlovicích u Frenštátu v rodině zemědělce, v kraji, kde se říkalo, že zde „nastává konec chleba a je počátek kamení.“ Chlapec měl výjimečné nadání. S vyznamenáním maturoval (1911), nastoupil na Teologickou fakultu v Olomouci, kde byl vysvěcen na kněze 5. července 1915. Působil v Háji u Opavy a v Němčicích.

Do Přerova se natrvalo přistěhoval v září 1919. Všude, kde působil, tedy i v Přerově, se k němu hrnula mládež. On je především knězem, modlí se, píše, přednáší, organizuje divadlo, stává se náčelníkem VI. okrsku cvičenců Orla, začíná novinařit. Zakoupil v Kroměříži tiskárnu, převedl ji do Přerova a zřídil tiskařské centrum. V roce 1923 začal zde budovat Kněžskou nemocenskou pokladnu, jednal s biskupy i se státními činiteli. Podařilo se mu už tenkrát zabezpečit kněžím pomoc ve stáří a nemoci, tedy vlastně to, co dnes teprve buduje projekt Cesta 23. P. Chýlek se stal prvním (neplaceným) ředitelem této Kněžské nemocenské pokladny a získal k tomu domy a místa pro léčení kněží a osob zasvěceného života v Karlových Varech, Luhačovicích, Piešťanech, Teplicích nad Bečvou a jinde.

Zastavila jej až lidská nenávist. Nacizmus mu vzal život. 1 září 1939 – v první den druhé světové války – byl P. Chýlek zatčen a odvezen do koncentračního tábora v Buchenwaldu, kde onemocněl a zemřel bez léků a lékařského ošetření 25.2.1941 v 53 letech.

Vážení čtenáři, ještě mnohem více se o jeho osobě dočtete v publikaci P. Jana Larische s názvem P. Ferdinand Chýlek, vůdčí osobnost katolického hnutí na střední Moravě v letech 1919 – 1939, s předmluvou otce arcibiskupa Jana Graubnera, která je k dostání za 20 Kč v naší prodejně „Na faře“. Věřím, že této nabídky využijete.                                  Rostislav Dočkal

Ostatní třídění: 
Druhy obsahu: