BIBLE

Milí chlapci a děvčata!

Začíná škola a jistě se těšíte na své kamarády, učitele a také na hodiny náboženství.

Znáte knihu, která nestárne? Ano, je to BIBLE! Bible je nejčtenější ze všech knih na světě. Už 2000 let se opisuje, tiskne a překládá do všech jazyků světa. Je to kniha dvou velkých světových náboženství: židovského a křesťanství. Židé jsou potomci malého národa Izraelců: bible vypráví jejich dějiny od roku 1800 do roku 50 před Kristem. My křesťané jsme následovníci Pána Ježíše, který byl také Žid a žil před 2000 lety. Křesťanská bible je rozsáhlejší než židovská. Křesťané říkají židovské bibli „Starý zákon“ (nebo také Stará úmluva) a přidávají k ní část, která mluví o Pánu Ježíši a o prvních křesťanech: je to „Nový zákon“ (nebo také Nová úmluva). Bible není důležitá jen pro židy a pro křesťany. Náleží celému lidstvu. Je také velkou inspiraci pro básníky, malíře, sochaře, spisovatele a myslitele.

Pro nás křesťany je Starý zákon první úmluva mezi Bohem a Izraelity. Nový zákon je nová úmluva mezi Bohem a všemi lidmi, uskutečněná prostřednictvím Ježíše Krista.

Tak a ještě několik historických zajímavostí:

+V roce 1947 byly v Kumránu u Mrtvého moře objeveny pergamenové svitky, uchované v hliněných nádobách. Jsou to nejstarší písemné záznamy bible.

+Ve středověku, než byl vynalezen knihtisk, bibli opisovali ručně mniši na pergamen.

+Kolem roku 1450 byla vytištěna první Gutenbergova bible/ to byl vynálezce tisku/

+V roce 1980 se prodalo 10 miliónů biblí v 275 jazycích.

Více se určitě chlapci a děvčata dozvíte v hodinách náboženství a to ve čtvrté a páté třídě.

Libuše Calábková

Ostatní třídění: 
Zaměření: 
Druhy obsahu: